Glasnikov tjedan

Branka-juliusOprostili smo se od Europskog prvenstva u nogometu, svjetskoga spektakla koji je obilježio mjesec koji je iza nas. Bilo je burno u Francuskoj, gdje je 21. lipnja na stadionu Stade de France igrana završna utakmica i gdje su se za mjesto europskog prvaka borile Francuska i Portugal. Portugal što su ga i reprezentacija Hrvatske i reprezentacija Mađarske imale za protivnika. Portugal je postao suparnikom Hrvatske u osmini završnice pošto su Ronaldo i društvo odigrali 3 : 3 s Mađarskom, ali golom Quaresma u produžetcima utakmice Hrvatska – Portugal, u četvrtzavršnicu Hrvatska se nije plasirala, nego Portugal. I tako su u nedjelju, 10. srpnja, Francuzi igrali svoju treću završnicu na europskim prvenstvima, a Portugalu je to bila druga eurozavršnica.

Portugalska nogometna reprezentacija osvojila je naslov europskog prvaka pošto je u završnom susretu na stadionu Stade de France pred 80 tisuća gledatelja nakon produžetaka pobijedila Francusku 1 : 0.

Ogledali su se nogometni divovi; na strani Portugala jedan od najboljih nogometaša svijeta Cristiano Ronaldo koji je samouvjereno doveo svoju momčad do završnice, a ova mu je utakmica bila 20. na europskim prvenstvima. I tada su u 25. minuti utakmice Ronalda iznijeli na nosilima, ozlijeđen je u sukobu s Payetom negdje oko 17. minute. Europsku je završnicu tako obilježila i ozljeda jednog od najboljih nogometaša svih vremena, Portugalca Cristiana Ronalda koji je zbog problema s koljenom napustio teren u 25. minuti. Ronaldo je stradao već u osmoj minuti utakmice nakon starta Dimitrija Payeta. Izdržao je na terenu do 25. minute, no tada je u suzama napustio teren. Portugalski je majstor na ovome prvenstvu oborio dva rekorda i izjednačio još jedan.

Junak utakmice bio je portugalski napadač Eder koji je u 109. minuti sjajnim udarcem s dvadesetak metara svladao Huga Llorisa. Sjajnu je predstavu pružio i portugalski vratar Rui Patricio koji je obranio nekoliko iznimno teških udara.

Zanimljivo, bila je to prva završnica u povijesti europskih prvenstava koja je u 90 minuta završila bez golova.

Portugalu je to bila druga završnica i prvo slavlje pošto su na EP-u 2004. pred svojim navijačima zapeli u završnici te izgubili od Grčke, senzacije turnira. Trijumfom u Parizu Portugal je postao desetom reprezentacijom koja se okitila europskom krunom. Najuspješniji su Nijemci i Španjolci sa po tri naslova, Francuzi su ostali na dva euronaslova, europski su naslov osvojili i Italija, Grčka, SSSR, ČSSR, Danska i Nizozemska.

Francuzima je ovo bila treća završnica i prvi poraz pošto su slavili 1984. i 2000. godine.